Powrót

Czy predefiniowane ustawienia aparatu dla plików JPG typu: Standardowe, Portret, Krajobraz...etc mają jakiekolwiek znaczenie w przypadku gdy mamy włączony zapis RAW?

Czytając wszelakie fora fotograficzne nigdzie nie znalazłem poprawnej odpowiedzi na powyższe pytanie. A brzmi ona – oczywiście tak, mają.

Dla jednych owe ustawienia będą miały dużo większe znaczenie niż dla innych jednak nieprawdą jest, że to kompletnie obojętne.

Oczywiście nie wpływają one bezpośrednio sam na plik RAW.

O co zatem chodzi?

Obraz, który oglądamy tuż po zarejestrowaniu na ekranie naszego aparatu, ustawionego w tryb zapisu RAW jest plikiem typu JPG tworzonym na podstawie pliku RAW (a nawet jest w nim zaszyty), jednak zgodnie z wybranymi przez nas ustawieniami predefinowanymi. Tak więc samo ustawienie nie wpływa na nasz plik RAW. Ale ma bardzo duży wpływ na obraz, który widzimy na wyświetlaczu po zarejestrowaniu zdjęcia.

Czy to co widzisz na podglądzie tuż po zarejestrowaniu zdjęcia (mając w głowie, że przecież jest to surowy zapis z matrycy) jest dla ciebie istotne to już sprawa indywidualna.

04 listopada 2017

© 2023 created by Krzysztof Mierzejewski

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Góry

Rysy

 

 

Tatry

Pieniny

Wysoki Wierch

Świnica

 

 

 

Zakopane

 

Podhale

 

Kasprowy Wierch

 

Nowy Targ

 

Czerwone Wierchy

 

 

Ciemniak

 

Okrąglica

 

 

Dolina Pięciu Stawów

 

Morskie Oko

 

Wysoka

 

 

Trzy Korony

 

Turbacz

 

Najpiękniejsze

Zdjęcia

Fotografia

Panorama