Powrót

Warto wybrać RAW...

Jeśli można by wskazać najważniejsze istniejące ustawienie aparatu to niewątpliwie jest to tryb zapisu zdjęć w postaci pliku RAW. Moje przekonanie wynika stąd, że największą korzyścią tego ustawienia jest możliwość zmiany temperatury barwowej zdjęcia na etapie postprocesingu, czyli obróbki, czy też cyfrowego "wywołania" naszego zdjęcia w dowolnym programie posiadającym taką funkcję, np: Lightroom, Capture One itp. 

Zmiana temperatury barwowej zdjęcia, powodować może całkowitą zmianę klimatu zdjęcia. 

Bardzo ciekawym zjawiskiem jest fakt, często mocno odmiennego sposobu rejestracji danej sceny przez nasz aparat a nasze oczy. Wydawać by się mogło, że to zwykła niedoskonałość naszego sprzętu. Jednak piękne i klimatyczne zdjęcia wykonane przy znikomej ilości światła czy też zdjęcia nocne zmieniają to spojrzenie.

Owa "odmienność" wynika przede wszystkim z kilku zmian ewolucyjnych jakie przeszedł nasz wzrok.

Chyba najważniejszą z tych zmian jest adaptacja chromatyczna, która odpowiada za to, że np: śnieg w ciągu dnia widzimy jako biały z kolei aparat, który rejestruje tę samą scenę widzi ją w sposób zbliżony do liniowego i w zależności od padającgo nań światła o wschodzie rejestruje go jako np: różowy a już w południe przy bezchmurnym niebie ten sam śnieg jest niebieski.

Tak więc czy nasze aparaty są niedoskonałe? Chyba najlepszą odpowiedzą jest przytoczony wcześniej argument fotografii nocnej w której niejednokrotnie aparat "odkrywa" przed nami naprawdę fantastyczny świat. I to świat, który bez aparatu nie byłby do odkrycia dla naszych oczu.

20 października 2017

© 2023 created by Krzysztof Mierzejewski

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

KONTAKT

Góry

Rysy

 

 

Tatry

Pieniny

Wysoki Wierch

Świnica

 

 

 

Zakopane

 

Podhale

 

Kasprowy Wierch

 

Nowy Targ

 

Czerwone Wierchy

 

 

Ciemniak

 

Okrąglica

 

 

Dolina Pięciu Stawów

 

Morskie Oko

 

Wysoka

 

 

Trzy Korony

 

Turbacz

 

Najpiękniejsze

Zdjęcia

Fotografia

Panorama